Wyczynowa jazda na hulajnodze – scootering
2019/09/13
Początki hulajnogi i scooteringu. Hulajnoga to jeden z najprostszych pojazdów, jednak co ciekawe jest to również jeden z najmłodszych środków transportu. Samo słowo zaczęło funkcjonować w języku polskim w XX wieku- wtedy właśnie na naszych ulicach pojawiły się pierwsze zabawkowe egzemplarze. Masową produkcję hulajnogi rozpoczęto dopiero w latach 90 XX w a pierwszymi odbiorcami były dzieci. Szał na nową zabawkę szybko rozprzestrzenił się po świecie. Z czasem również dorośli przekonali się do niej jako zwinnego pojazdu w zatłoczonych miastach, takich jak na przykład Tokio. Część dzieci i dorosłych z lat 90 nie porzuciło nowo odkrytej zabawy lecz zamieniła ją w pasję, wymyślając triki i ćwicząc swoje umiejętności. Skoki na rampach skateparku i obiektach ulicznych wymagały wytrzymalszego produktu. Rynek szybko odpowiedział na rosnący popyt. Narodził się scootering – wyczynowa jazda na hulajnodze. Potocznie osobę jeżdżącą wyczynowo na hulajnodze nazywa się skaterem (chociaż oficjalnie ta nazwa przysługuje pasjonacie deskorolki) lub riderem (zapożyczone z języka angielskiego).
Scootering to sztuka tricków i akrobacji wykonywanych podczas jazdy na hulajnodze.
Tak jak na rowerze, rolkach czy desce, na hulajnodze można prezentować zapierające dech w piersiach popisy w skateparkach lub korzystając z infrastruktury miejskiej. Pasjonaci tego sportu potrafią np.: w czasie jazdy obracać się na przednim lub tylnym kole, wykonać podskok i obrócić się z hulajnogą o 180stopni (resztę trasy pokonują tyłem). Popularnym trickiem jest także ślizg po rampie lub murku. Mistrzowie wyczynowej jazdy na hulajnodze zachwycą jeszcze bardziej spektakularnymi akrobacjami takimi jak TailWhip – obrót hulajnogi w podskoku o 360stopni (obrót prostopadły do ziemi) i FrontFlip – salto na hulajnodze wykonywane na skoczni skateparku.
ISA - International Scooter Association organizuje Mistrzostwa Świata w wyczynowej jeździe na hulajnodze (World Scooter Championship).
Od 2012 do 2018, podczas siedmiu mistrzostw świata wyłoniono trzech mistrzów: Dakota Scheutz (mistrz w latach 2012, 2013, 2014), Jordan Clark (2015r, 2016r, 2018r) oraz Dante Hutchinson (2017r). W roku 2019 ISA połączyła siły z organizacją World Skate. Tegoroczne mistrzostwa odbyły się w lipcu w Barcelonie, niestety nie zakwalifikowali się żadni Polacy. Riderzy walczyli w kategorii mężczyzn i kobiet. Zwycięzcami mistrzostw 2019 zostali Jonmarco Gaydos oraz Rebeca Ortiz, obydwoje ze Stanów Zjednoczonych.
W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami nowego szału, tym razem na hulajnogi elektryczne.
Nowy produkt szybko rozprzestrzenił się po świecie. Na naszych oczach miłość do jazdy na hulajnodze rozkwita i z tygodnia na tydzień osób jeżdżących tym pojazdem przybywa. Łatwo zaobserwować nagły boom. Jak bardzo nowa moda podbije serce riderów ? Jakakolwiek byłaby odpowiedź na to pytanie, jednego możemy być pewni, hulajnogi elektryczne zagościły w mieście i skateparkach na dobre i już wkrótce możemy spodziewać się rozkwitu kolejnego zestawu akrobacji. Niektóre elektryczne hulajnogi potrafią osiągnąć znaczne prędkości, co z pewnością zostanie wykorzystane przez sprawnych skaterów.