Jak wybrać wykonawcę skateparku betonowego?
2019/12/31
Moda na skateparki coraz szybciej podbija nowe miasta i miasteczka. Betonowe, drewniane, modułowe – wszystkie te typy możemy spotkać coraz częściach w parkach, na placach, w domach handlowych a także w popularnych w ostatnich latach zewnętrznych obiektach sportowych nazywanych skwerami aktywności miejskiej.
Chociaż skateparki powstają jak grzyby po deszczu, nie wszystkie pozwalają się cieszyć sobą przez długie lata. W przetargach do budowy takich obiektów często startują firmy, nie mające żadnego doświadczenia. Ponieważ oferują najniższą cenę, często wygrywają. Dlatego też niejeden skatepark, nawet skatepark betonowy, już po kilku miesiącach użytkowania nosi znaczne ślady zniszczenia, które są nie tylko mało estetyczne ale przede wszystkim niebezpieczne dla użytkowników. Właśnie ze względu na bezpieczeństwo cena nie powinna być najważniejsza przy wyborze wykonawcy. Równie ważne, jeśli nie ważniejsze, powinno być doświadczenie i gwarancje bezpieczeństwa, zaprezentowane w ofercie.
Jakiego wykonawcy szukamy? Takiego, który ma odpowiednio duże doświadczenie w budowie bezpiecznych i trwałych obiektów. Jego dotychczasowe realizacje charakteryzują się dbałością o szczegóły i o jakość wykonania.
Jest całkiem sporo polskich firm, które mogą poszczycić się dużą praktyką w budowie skateparków i obiektów do sportów ekstremalnych, np.: Techramps, Concrete Skateparks, MPG, BGramps, KBskatelab, Altramps i wiele innych. Warto więc poza ceną wprowadzić do przetargu kryterium, które zagwarantuje, że wykonawcą nie zostanie firma, która może narazić użytkowników skateparku na niebezpieczeństwo poprzez wykonanie obiektu niedostosowanego do swojego przeznaczenia.
Jakim kryterium poza ceną warto nadać wysoki priorytet w przetargu ?
-
Doświadczenie wykonawcy – ilość, trwałość i bezpieczeństwo dotychczasowych obiektów
-
Certyfikaty bezpieczeństwa.
-
Sprzęt, maszyny i urządzenia którymi dysponuje firma.
-
Kwalifikacje pracowników.
-
Długość gwarancji na skatepark
Doświadczenie można sprawdzić wymagając od wykonawcy np.: przedstawienia dowodów wykonania odpowiedniej ilości obiektów lub skateparków za odpowiednia kwotę lub odpowiedniej ilości referencji od wcześniejszych zleceniodawców.
Sprzęt i maszyny, którymi dysponuje wykonawca mają spore znaczenie, szczególnie przy skateparkach betonowych. Warto zapoznać się w tym temacie z poradnikiem „Skateparki. Budowa i Projektowanie. Vademecum”, opracowanym przez SkateLogic, Slo Concept i Stowarzyszenie Coolteam.
Pracownicy wykonujący bezpośrednio skatepark mają również duże znaczenie. Warto zwrócić uwagę czy są to osoby, które otrzymały szkolenie pod kątem budowy tego typu obiektów czy też firma podnajmuje zewnętrzne, nieprzeszkolone ekipy.
Odpowiednie dobranie wykonawcy to skatepark bezpieczny dla rowerzystów, riderów i skateboardzistów oraz gwarancja użyteczności obiektu przez długie lata. Warto poświęcić temu zadaniu dużo czasu i uwagi.